Ford Mustang z 1970 roku musiał konkurować z coraz większym wyborem sportowych samochodów – kolejni producenci wprowadzali na rynek swoje modele typu muscle car. Jednocześnie Mustang z 1970 roku wyznaczał standardy – wyrobił sobie opinię dobrze wykonanego i starannie zaprojektowanego. W efekcie ten rocznik jest szczególnie ceniony, a edycje specjalne Mustanga ‘70 są uznawane za naprawdę wyjątkowe auta klasyczne.
Zmiany wizualne w Mustangu z 1970 roku nie były bardzo znaczące. Zmieniono wykończenie rur wydechowych, dodano nowe znaczki między drzwiami i przednimi kołami, a emblemat galopującego konia ponownie przeniesiono na środek osłony chłodnicy – w poprzednim roczniku był przesunięty w stronę kierowcy.
Najbardziej widoczna różnica w karoserii Mustanga z 1970 roku i wcześniejszego rocznika to wloty powietrza. Usunięto wloty przy tylnych kołach oraz dodano podwójne wloty z przodu, po zewnętrznej stronie świateł. Pojawienie się przednich wlotów spowodowało przesunięcie świateł nieco do wewnątrz. Zrezygnowano również z dodatkowej pary reflektorów na atrapie chłodnicy.
W efekcie przód samochodu nie był tak agresywny, jak u poprzednika – ostre rysy modelu z wcześniejszego roku uznano za jeden z powodów spadku sprzedaży. Dlatego też stylizacja rocznika ‘70 została uproszczona. Mimo to sprzedaż była niższa niż w ‘69.
Niewielkie zmiany wprowadzono z tyłu Mustanga z 1970 roku – panel tylnych świateł nie był już wklęsły, a płaski. Opcje konfiguracji wnętrza zostały w większości zachowane z poprzedniego rocznika. W gamie silników zmieniła się jednostka o pojemności 5,8-litra – silnik 351W zastąpiła jednostka 351C.
Wprowadzony motor miał taką samą pojemność, ale był niższy, szerszy i cięższy oraz oferował bardziej wysokoobrotowy charakter pracy. W wersjach z dwugardzielowym gaźnikiem moc pozostała ta sama – 250 KM. Przy gaźniku czterogardzielowym silnik 351C oferował 300 KM, czyli o 10 KM więcej niż 351W. Z oferty zniknął także silnik 6,4-litra 390S, który rozwijał 320 KM.
W 1970 roku ponownie wypuszczono odmianę BOSS w dwóch wersjach. BOSS 302 odróżniał od standardowej wersji m.in. przeprojektowanym układem wydechowym oraz wykończeniem z aluminium zamiast chromu. Mustang BOSS 302 powstał w ilości około 7000 sztuk. BOSS 429 z ‘70 został ograniczony do zaledwie 499 sztuk, przez co jest jedną z najbardziej poszukiwanych wersji w historii Mustanga.
W dalszym ciągu oferowano Mustanga Grande – w stosunku do poprzedniego rocznika odróżniał się niewielkimi detalami. Była to m.in. zmiana logo umieszczonego na boku na sam napis „Grande”. Mustang Mach 1 również był niemal identyczny jak w poprzednim roku, wprowadzono pewne opcjonalne zmiany mechaniczne – jak np. zamiana niefunkcjonalnej atrapy wlotu powietrza na masce na wlot doprowadzający powietrze do jednostki.
Ponadto w stanie Kansas oferowano limitowaną do 96 egzemplarzy edycję Twister Special, która od standardowego Mustanga Mach 1 odróżniała się detalami, jak m.in. szeroki pasek na boku, czy grafika wirującego tornada z napisem „Twister Special” na tylnym błotniku.