Wystaw

Nissan - klasyczne samochody

Japońskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne z siedzibą w Jokohamie powstało w 1933 r., chociaż korzenie marki sięgają wcześniejszej firmy DAT założonej w 1911 r. Początkowo samochody były sprzedawane pod nazwą Datsun. Na początku istnienia firma produkowała głównie pojazdy użytkowe, a w czasie wojny zajęła się produkcją militarną. Starsze modele, czyli klasyki Nissanów, uchodzą dziś za wyjątkowe zabytki, na całym świecie zachowało się niewiele egzemplarzy. Nissan wyprodukował jednak także wiele wyjątkowych samochodów w czasach nowożytnych.

Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Pierwsze samochody Nissana

Jako firma automobilowa DAT, z której później wyewoluował Nissan, zadebiutował na rynku modelem DAT 31 w 1915 r., poprzedzonym dwoma prototypami, które nie weszły do produkcji seryjnej. W przypadku DAT-a 31 powstało tylko sześć egzemplarzy. Nieco bardziej dopracowaną konstrukcją był DAT 41 z silnikiem o pojemności 2.3 litra i mocy 15 KM, a także późniejszy DAT 51.

W 1930 r. w Japonii wprowadzono przepis o braku konieczności posiadania prawa jazdy na samochody z silnikami mniejszymi niż półlitrowe. Na rynku zadebiutował wtedy mały model Datsun o mocy 10 KM i wadze niespełna 400 kg. W 1934 r. firma zmieniła nazwę na Nissan Motor Co., Ltd. Kolejne produkowane w latach 30. modele, które zyskały status klasyków to Datsuny 12, 13, 14, 15, 16 i 17.

Nissan – powojenna historia i starsze modele

W czasie II wojny światowej Nissan produkował pojazdy, a nawet samoloty dla japońskiej armii. Po zakończeniu wojny, w okresie powojennym firma koncentrowała się głównie na produkcji samochodów dla amerykańskiego rynku okupacyjnego. Ciekawym modelem był Nissan 70, który był jednym z największych samochodów osobowych na rynku w Japonii. Po wojnie Japonia borykała się z brakiem surowców. Nissan postawił więc na małe samochody z serii DB i DC. Dopiero w latach 50. zbudowano szczególnie interesujące z pozycji dzisiejszych kolekcjonerów modele – Skyline Deluxe i Datsun 210. Modele te przyniosły marce międzynarodowy rozgłos i otworzyły drogę do ekspansji zagranicznej.

Międzynarodowa ekspansja marki Nissan

W 1960 r. zadebiutował samochód terenowy Nissana – Patrol 60, który zmienił postrzeganie marki. Po przejęciu konkurencyjnej firmy w latach 60. Nissan wyprodukował model Skyline-GT z bardzo mocnym silnikiem. Kolejnym sportowym autem Nissana, które przyniosło marce międzynarodowy rozgłos w latach 70., był model Datsun 240Z, znany również jako Fairlady Z. W latach 80. Nissan wprowadził na rynek wiele ciekawych modeli takich jak Maxima, Pathfinder czy Pulsar. Triumfy święciły także kolejne generacje modeli Sunny i Skyline. Auta z lat 90. – Almera i Primera nie cieszą się tak dużą popularnością na rynku klasyków jak ich poprzednicy.