Wystaw

Opel - klasyczne samochody

Marka Opel zaczęła swoją historię w 1862 roku w Rüsselsheim am Main w Niemczech. Firma początkowo specjalizowała się w produkcji maszyn szwalniczych, ale z czasem rozszerzyła swoją działalność na produkcję rowerów i innych produktów metalowych. W 1899 roku firma rozpoczęła produkcję swojego pierwszego samochodu, który został nazwany Opel Patent Motorwagen/System Lutzmann.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Pierwsze Ople z taśmy produkcyjnej

W latach 20. XX wieku Opel stał się jednym z wiodących producentów samochodów w Niemczech, wprowadzając wiele klasycznych modeli, w tym Opel 4/12 PS i Opel 8/25 PS. Pierwszy z wymienionych modeli cechował się przystępną ceną, co pozwalało mu zdobyć spora popularność. Model 8/25P S był natomiast pierwszym Oplem produkowanym seryjnie na taśmie produkcyjnej. W latach 30. firma kontynuowała rozwój swojej gamy produktów, wprowadzając modele takie jak Opel Olympia, Opel Kadett oraz Opel Admiral. W latach 50. Opel wprowadził na rynek wiele klasycznych modeli samochodów. Można wśród nich wymienić stare modele, takie jak Opel Rekord, Opel Kapitän oraz Opel Diplomat. W tym samym czasie firma rozpoczęła eksport swoich produktów na rynki zagraniczne, w tym do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Klasyczne Ople lat 60. i 70.

W latach 60. Opel kontynuował rozwój swojej gamy produktów, wprowadzając nowe modele takie jak zaprezentowany w 1968 roku Opel GT, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów sportowych tamtej epoki. Pojawiały się również nowe generacje starszych modeli jak m.in. Opel Kadett B oraz Opel Rekord C.  W latach 70. Opel wprowadził na rynek wiele nowych modeli, w tym Opel Ascona, Opel Manta oraz Opel Kadett C. W latach 80. Opel kontynuował rozwój swojej gamy produktów, wprowadzając kilka uznanych modeli, w tym Opel Corsa, Opel Omega oraz Opel Vectra. W 1986 roku firma przedstawiła model Opel Kadett E, który stał się jednym z najważniejszych modeli w historii firmy.

Historia najnowsza oraz sportowe i osobowe modele sprzed kilkunastu lat 

W latach 90. Opel wprowadził na rynek samochody takie jak Opel Astra, Opel Zafira oraz Opel Frontera. W 1991 roku firma przedstawiła model Opel Calibra, który zdobył uznanie wśród miłośników motoryzacji. Niezwykle aerodynamiczna linia nadwozia Calibry przełożyła się na wyjątkowo niski współczynnik oporu powietrza. Dzięki swojej wyjątkowości Opel Calibra coraz bardziej zasługuje na miano klasyka. W pierwszej dekadzie XXI wieku Opel kontynuował innowacje i rozwój, wprowadzając wiele nowych modeli, w tym Opel Meriva, Opel Antara oraz Opel Insignia. W 2009 roku firma przedstawiła model Opel Ampera, który stał się jednym z pierwszych samochodów z napędem hybrydowym na rynku. W ostatnich latach Opel skupił się na rozwoju technologii ekologicznych, wprowadzając w pełni elektryczny model Opel Ampera-e. Firma również wprowadziła wiele nowoczesnych systemów bezpieczeństwa i asystujących kierowcę, takich jak systemy wspomagające parkowanie, systemy utrzymywania pasa ruchu oraz systemy automatycznego hamowania. W 2017 roku firma Opel została przejęta przez koncern francuski PSA Group (obecnie Stellantis), który stał się właścicielem marki.