Wystaw

Mini - klasyczne samochody

Mini to brytyjska marka samochodów, która zasłynęła przede wszystkim dzięki swojemu kultowemu modelowi Mini Cooper. Historia marki rozpoczyna się w 1959 roku, kiedy to konstruktorzy Alec Issigonis i John Cooper zaprojektowali pierwszy model samochodu, który miał być niewielki i oszczędny w zużyciu paliwa. Mini szybko zyskało popularność, stając się ikoną lat 60.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Historia Mini – jak kultowy samochód zmienił motoryzację

Marka Mini powstała w 1959 roku, kiedy to firma British Motor Corporation (BMC) przedstawiła pierwszy model o nazwie Austin Seven i Morris Mini-Minor. Samochód był zaprojektowany przez Sir Alexa Issigonisa i cechował się niezwykle niewielkimi rozmiarami, co sprawiło, że stał się hitem sprzedażowym na całym świecie.

W latach 60. Mini stał się jednym z symboli modnego stylu życia i kultury młodzieżowej. W 1961 roku wprowadzono sportową wersję Mini Cooper, która odniosła wielki sukces na torach wyścigowych i rajdowych. W 1967 roku Mini przeszedł facelifting i stał się bardziej luksusowy, ale jego popularność nie zmalała.

Mini Cooper – ikona stylu i wydajności

W 1969 roku Mini zyskał nową nazwę - Mini Cooper, na cześć Johna Coopera, projektanta wyścigowego Mini, który zaprojektował specjalną wersję samochodu. Mini Cooper został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Turynie, a jego charakterystyczna bryła zyskała jeszcze większą popularność. Mini Cooper był również popularny w środowisku wyścigowym, gdzie z powodzeniem rywalizował z większymi i silniejszymi samochodami.

W 1969 roku Mini został sprzedany przez BMC koncernowi British Leyland, który kontynuował produkcję modelu aż do lat 90. XX wieku. W 1980 roku wprowadzono model Mini Metro, który miał zastąpić oryginalny Mini, ale nie odniósł on takiego sukcesu.

W 1994 roku Mini trafił pod kontrolę niemieckiego koncernu BMW, który rozpoczął produkcję nowej generacji modelu Mini w 2001 roku. Nowe Mini zachowało charakterystyczny wygląd i styl swojego poprzednika, ale zostało wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne i bogate wyposażenie.

Obecnie Mini oferuje szeroką gamę samochodów, w tym tradycyjnego Mini Cooper, model Clubman, Countryman oraz elektrycznego Mini Cooper SE. Marka Mini nadal cieszy się dużą popularnością i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli motoryzacji.