Wystaw

Jeep - klasyczne samochody

Jeep to marka wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, która dla wielu osób jest kwintesencją samochodu terenowego. Jeep swoimi korzeniami sięga czasów II wojny światowej, kiedy to potrzeba wytworzenia małego pojazdu wojskowego zdolnego do poruszania się w trudnym terenie, doprowadziła do powstania modelu Willys MB, potocznie znanego jako „Jeep”. Ten niezawodny sprzęt szybko zyskał reputację wytrzymałości. Po wojnie, Willys-Overland, jeden z producentów tego pojazdu zdecydował się kontynuować produkcję na rynek cywilny, stając się ważną częścią amerykańskiej kultury i motoryzacji.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Starsze modele terenowego Jeepa

Po zakończeniu działań wojennych firma Willys-Overland odpowiedzialna za projekt Willysa MB postanowiła wykorzystać swoją pozycję zdobytą na rynku militarnym. Samochód otrzymał zarejestrowaną już nazwę Jeep, dzięki czemu ten mały pojazd terenowy zaczął być produkowany także na potrzeby cywilne. Pierwsze samochody oferowane amerykańskim klientom otrzymywały oznaczenie CJ ((Civilian Jeep), zapoczątkowując tym samym długą tradycję produkowania wytrzymałych i niezawodnych pojazdów terenowych. W latach 50. i 60. Jeep kontynuował ekspansję, wprowadzając na rynek modele takie jak Wagoneer czy Pickup.

Następne dekady przyniosły kolejne charakterystyczne samochody. Wprowadzenie modelu Cherokee ustanowiło nowy standard w kategorii kompaktowych SUV-ów. Równie ważnym „krokiem milowym” dla Jeepa było wypuszczenie na rynek modelu Wrangler, który dla wielu osób stał się wyznacznikiem nowoczesnego auta terenowego.

Jeep – kolejne dekady ekspansji

Przełom tysiącleci były dla Jeepa czasem dalszego rozwoju oraz adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych i trendów wśród konsumentów. Model Jeep Grand Cherokee, wprowadzony na początku lat 90., niemalże zdefiniował segment większych, bardziej komfortowych SUV-ów, łącząc luksus z ponadprzeciętną sprawnością terenową. Marka Jeep nie zapominała także o fanach klasycznych modeli. Producent w połowie lat 90. przygotował dla nich nowego, znacznie unowocześnionego Wranglera, który zachował charakterystyczne linie nadwozia. Samochód oferował jednak bardzo liczne usprawnienia techniczne dostosowane do nowoczesnych standardów.