Wystaw

Seat - klasyczne samochody

Marka Seat powstała w 1950 roku z inicjatywy Hiszpańskiego Narodowego Instytutu Przemysłu, sześciu banków oraz włoskiej marki Fiat. Modele Seat z dawnych lat cechują się wyjątkową stylistyką, która pozwoliła niektórym z nich osiągnąć status kultowych. W efekcie stary Seat może być unikalnym klasykiem, który jest doceniany przez koneserów dawnej motoryzacji.

Seat - modele (3)
Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Seat – stare modele, które rozpoczęły historię tej marki

Pierwszym samochodem hiszpańskiej marki był Seat 1400, który powstał na licencji Fiata. Ten czterodrzwiowy rodzinny sedan był montowany z gotowych zestawów przesyłanych z Włoch. Jego produkcja odbywała się w fabryce w Barcelonie w latach 1953-1963. W 1957 roku do oferty dołączył kolejny samochód – Seat 600, który również powstawał na włoskiej licencji – jego produkcja trwała do 1973 roku.

Seat 600 był samochodem dwudrzwiowym. Kilka lat po rozpoczęciu produkcji wprowadzono również model 800, który wykorzystywał czterodrzwiowe nadwozie typu fastback. W latach 1964-1973 na włoskiej licencji produkowano także Seata 850. W 1965 roku marka rozpoczęła eksport swoich samochodów na rynki zagraniczne. W 1975 roku uruchomiono w Martorell Centrum Techniczne Seat. Stare modele marki to nie tylko auta produkowane na włoskiej licencji. W 1975 roku pojawił się pierwszy w pełni autorski Seat 1200 Sport, stworzony w nowo otwartym wówczas Centrum Technicznym.

Seat na kilka lat stał się w pełni hiszpański

W 1980 roku włosi odsprzedali Narodowemu Instytutowi Przemysłu Hiszpanii swoje udziały w marce Seat. W efekcie firma stała się w pełni hiszpańskim producentem samochodów. W 1982 roku rozpoczęto współpracę z koncernem Volkswagen AG, który w 1986 roku zakupił większościowy pakiet akcji i przejął kontrolę nad firmą. W 1990 roku niemiecki koncern przejął 99% udziałów. W tym samym roku zrezygnowano również z pełnej nazwy – Sociedad Española de Automóviles de Turismo – i z jej pierwszych liter stworzono nazwę Seat.

W 1991 roku powstał pierwszy Seat stworzony we współpracy z niemcami – Toledo. Z czasem do oferty trafiały kolejne samochody jak m.in. Seat Cordoba wprowadzony w 1993 roku. W 2002 roku marka w pełni dołączyła do Grupy Volkswagena. Stworzony w połowie XX wieku Seat wypuścił znacznie więcej modeli – jak m.in. Malaga czy Fura. Dlatego niektóre stare samochody Seata są dziś uznawane za pełnoprawne klasyki, które wciąż są w stanie wzbudzić zachwyt wśród miłośników dawnej motoryzacji.