Wystaw

Dodge - klasyczne samochody

Dodge to jedna z marek, które zbudowały potęgę amerykańskiej motoryzacji. Jej założyciele, bracia Dodge, chcieli tworzyć dobrze wyposażone i komfortowe samochody. Sztuka ta udawała się nawet po zmianach właścicielskich, które zachodziły w firmie na przestrzeni lat. Dziś klasyczne modele Dodge z kultowych roczników są ozdobami w zbiorach kolekcjonerów. Obecnie marka wchodzi w skład koncernu Stellantis.

Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Początki firmy Dodge

Założyciele marki poznali przemysł motoryzacyjny, pracując dla Ford Motor. Ich pierwszy samochód, nazywany „Old Betsy”, był owocem zdobytego tam doświadczenia, jednak Dodge kładł nacisk na lepsze wyposażenie i komfort. Taki był pomysł na rozwój marki – produkcja komfortowych i dobrze wykonanych samochodów dla klasy średniej. Firma, oprócz auta osobowych, produkowała także ciężarówki. Osiągała sukcesy, jednak szybka śmierć założycieli spowodowała zmiany właścicielskie. Jeszcze przed II wojną światową Dodge trafił pod skrzydła koncernu Chrysler.

Dodge w złotym wieku motoryzacji – kultowe klasyki marki

Dodge pozostał marką samochodów dla klasy średniej oraz potentatem na rynku ciężarówek, wypuszczając na rynek takie modele jak Power Wagon czy Ram. Co więcej, ich piękne samochody takie jak Deluxe, Wayfarer, Kingsway czy Mayfair rozpalały wyobraźnię.

W latach 60. uznaniem cieszyły się tzw. muscle cary. W drugiej połowie tej dekady na rynku pojawił się Dodge Charger, model szczególnie poszukiwany dziś na rynku aut klasycznych. Kolejnym kultowym klasykiem Dodge’a jest produkowany w latach 70. Challenger, który był odpowiedzią na popularność Forda Mustanga i Chevroleta Camaro.

Zmieniające się oblicze Dodge’a

Jak większość amerykańskich producentów, Dodge produkował pojazdy wyjątkowo paliwożerne. Kryzys paliwowy zmusił więc markę do ograniczenia oferty sportowych aut i wielkich sedanów, na rzecz mniejszych aut takich jak Shadow czy Omni. Wyjątkiem był pickup oferowany pod nazwą Ram. W latach 90. pojawił się budżetowy model Neon, jednak marka nie zatraciła całkowicie sportowego ducha. Dowodzi temu seryjna produkcja modelu Viper, jednej z ikon amerykańskiej popkultury.