Wystaw

Trabant - klasyczne samochody

Trabant, popularnie nazywany "Trabi", był samochodem produkowanym w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD) w latach 1957-1991. Choć nie był zbyt wyrafinowany ani nie zapewniał najwyższego poziomu wygody, stał się ikoną motoryzacji NRD i kultowym modelem dla wielu miłośników starych samochodów.

Trabant - modele (2)
Reklama
Znajdź idealną oponę

Historia marki Trabant

Historia marki Trabant rozpoczęła się w 1954 roku, kiedy to zdecydowano o rozwoju nowego samochodu na potrzeby NRD. Pierwsze modele Trabant 500 pojawiły się w 1957 roku, wyposażone były w silnik dwusuwowy o pojemności 500ccm i mocy 18 KM. Produkcja Trabanta trwała aż do 1991 roku, kiedy to z powodu kłopotów finansowych związanymi z upadkiem NRD, produkcję zaprzestano.

Trabant nie był zbyt wyrafinowany pod względem technicznym - miał ramę z blachy falistej, drewniany stelaż, a karoseria była wykonana z tworzywa sztucznego. Wszystko to sprawiało, że Trabant był bardzo lekki, ale również podatny na korozję. Niemniej jednak, zyskał sobie rzesze fanów swoją prostotą i oszczędnością paliwa.

Najbardziej kultowe modele marki Trabant

Najbardziej znanym modelem Trabant był 601, produkowany od 1963 roku. Był to model zmodernizowany, wyposażony w silnik o większej pojemności - 600ccm i mocy 26 KM. W latach 70. i 80. produkcja Trabantów osiągnęła swój szczyt, a model 601 stał się synonimem motoryzacji NRD.

W późniejszych latach produkcji, wraz z wprowadzeniem bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji spalin, Trabant zaczął mieć problemy z utrzymaniem się na rynku. W 1989 roku rozpoczęto produkcję modelu Trabant 1.1, wyposażonego w silnik z Volkswagen Golfa, jednakże problemy finansowe sprawiły, że produkcję zaprzestano już w 1991 roku.

Choć Trabant nigdy nie był uważany za luksusowy samochód, jego prostota i kultowy status sprawiły, że do dziś cieszy się popularnością wśród miłośników starych samochodów i fanów motoryzacji.