Wystaw

Saab - klasyczne samochody

Nieistniejąca już dzisiaj marka Saab na stałe zapisała się w historii motoryzacji. Producent od początku stawiał na niekonwencjonalne i innowacyjne rozwiązania. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z faktu, że początki firmy były związane z zupełnie inną dziedziną przemysłu. Dzięki doświadczeniu wyniesionemu z lotnictwa Saab mógł oferować technologicznie zaawansowane pojazdy dla szerokiego grona kierowców.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Saab – ewolucja marki przez dekady

Przedsiębiorstwo Saab (Svenska Aeroplan Aktiebolaget) powstało w 1937 roku w Szwecji. Od początku swojego istnienia zajmowało się produkcją lotniczą. Wraz z zakończeniem II wojny światowej firma postanowiła rozszerzyć swoją działalność, rozpoczynając produkcję samochodów. W 1949 roku zaprezentowano pierwszy produkcyjny model – klasycznego Saaba 92. Dzięki doświadczeniu z branży lotniczej pojazd charakteryzował się aerodynamicznymi kształtami nadwozia. Lata 60. i 70. XX wieku były dla Saaba bardzo owocne, z wprowadzeniem na rynek takich klasyków jak model 96, 99 oraz pierwsza generacja modelu 900.

Innowacyjność Saaba – pionierstwo technologiczne i partnerstwo z GM

Saab dał się poznać jako producent, który stawia na innowacyjne rozwiązania i technologie. W latach 70. i 80. Saab, jako jeden z pierwszych producentów, zaimplementował w swoich samochodach turbodoładowanie oraz system kontroli trakcji (TCS). Auta marki Saab były również znane z bardzo dobrej ergonomii kokpitu i wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W końcówce lat 80. koncern GM nabył 50% udziałów Saaba, a później zwiększył swoje udziały do 100%. To pozwoliło marce wejść na globalny rynek.

Saab – klasyczne podejście do tworzenia samochodów, które nie przetrwało próby czasu

Mimo innowacyjności i unikalności marki Saab, firma nie zdołała przetrwać na rynku motoryzacyjnym. Problemy finansowe i kłopoty właścicielskie doprowadziły do sprzedaży marki przez koncern General Motors. Ostatecznie, po kilku latach wegetacji i ciągłych zmian właścicieli, w 2011 roku produkcja samochodów Saab została zakończona.