Wystaw

Saab - klasyczne samochody

Saab to szwedzka marka samochodów, która została założona w 1945 roku. Pierwsze samochody Saab opierały się na projektach lotniczych, które firma produkowała dla wojska w czasie II wojny światowej. Dlatego też w samochodach Saab można zauważyć wpływy inżynierii lotniczej.

Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Najważniejsze modele w historii Saaba

Pierwszy model Saaba - Saab 92 - został wprowadzony na rynek w 1949 roku. Był to mały samochód z silnikiem 2-suwowym o mocy 25 KM, który miał służyć do przemieszczania się po zniszczonych drogach Szwecji. Saab 92 szybko zyskał popularność i stał się jednym z najważniejszych samochodów dla Szwecji w latach 50.

W 1960 roku Saab wprowadził na rynek Saab 96, który okazał się jeszcze bardziej popularny niż jego poprzednik. Samochód ten był produkowany w różnych wersjach i został uznany za najlepiej sprzedający się samochód w Szwecji w latach 60. Saab 96 był także dobrze znany z sukcesów w rajdach, w tym z wygranego Rajdu Monte Carlo w 1962 roku.

W 1970 roku Saab wprowadził na rynek Saab 99, który został bardzo dobrze przyjęty przez klientów. Był to pierwszy samochód Saaba z przednim napędem i został uznany za jednego z najlepiej zaprojektowanych samochodów swojego czasu. Saab 99 był także bardzo bezpieczny, co wynikało z faktu, że Saab jako jedna z pierwszych firm samochodowych skoncentrowała się na bezpieczeństwie pasażerów.

Klasyczne modele Saab – samochody, które zachwyciły świat

W latach 80. i 90. Saab wprowadził na rynek wiele popularnych modeli, w tym Saab 900, Saab 9000 oraz Saab 9-3. Saab 900 był wersją luksusową i stał się bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Saab 9000 był modelem o większej przestronności, natomiast Saab 9-3 był wersją sportową i bardziej nowoczesną.

Niestety, w 2011 roku Saab ogłosił bankructwo, a produkcja samochodów została wstrzymana. Mimo to, Saab pozostaje jedną z najważniejszych marek samochodów z Europy i wpłynęła na rozwój motoryzacji na całym świecie.