Wystaw

Rolls-Royce - klasyczne samochody

Rolls-Royce to jedna z najbardziej prestiżowych i legendarnych marek samochodowych na świecie. Od ponad stulecia symbolizuje ona najwyższy poziom luksusu, wyrafinowania i jakości wykonania, której nie osiągają wielu inni producenci. Historia tej marki to opowieść o współpracy dwóch angielskich dżentelmenów i chęci dążenia do perfekcji w każdym calu, a także o starszych modelach, które przeszły do historii jako ikony motoryzacji.

Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Rolls-Royce – początki historii i kształtowanie się klasyki motoryzacji

Firma Rolls-Royce została założona w 1906 roku przez Charlesa Rolls'a i Henry'ego Royce'a po ich pierwszym spotkaniu w 1904 roku, kiedy to podjęli decyzję o współpracy. Marka od samego początku stawiała na najwyższą jakość i precyzję wykonania. Royce, będący inżynierem, dbał o techniczną stronę biznesu, podczas gdy Rolls, jako utalentowany przedsiębiorca, skupiał się na promocji ich wspólnego przedsięwzięcia.

Współpraca obydwu panów przyniosła nie tylko wyjątkowe samochody, lecz także wiele innowacyjnych dla branży rozwiązań technicznych. Już w 1907 roku model Rolls-Royce 40/50 hp, znany potocznie jako „Silver Ghost” został ogłoszony „najlepszym samochodem na świecie”, co znacząco przyczyniło się do zbudowania pozycji i rozpoznawalności marki. Następne modele, które wyjeżdżały z zakładów Rolls-Royce, uważane były za równie dobre pojazdy.

 

Rolls-Royce – nie tylko zabytkowe samochody luksusowe

Przez dekady swojego istnienia, firma Rolls-Royce przechodziła wiele zmian i musiała mierzyć się z licznymi wyzwaniami. Jednym z nich zdecydowanie była tragiczna śmierć jednego z założycieli marki – Charlesa Rollsa. Zginął on w 1910 roku wskutek wypadku lotniczego. Kolejnym z wyzwań, przed którymi stanęła firma, był wybuch drugiej wojny światowej. W tym czasie na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii Rolls-Royce zajął się produkcją silników lotniczych. Był to również nowy etap w historii firmy. Marka ta po dziś dzień zajmuję się branżą lotniczą, dostarczając najwyższej jakości jednostki do samolotów.

W 1973 roku nastąpił podział firmy. Rolls-Royce Motors został oddzielony od Rolls-Royce plc – firmy zajmującej się produkcją silników lotniczych. Po wielu latach niezależności, w 1998 roku marka została wydzierżawiona przez niemiecki koncern BMW. Pod jego skrzydłami marka Rolls-Royce kontynuuje tradycję tworzenia klasycznych luksusowych samochodów, które są szczytem luksusu i inżynierii, w tym takich ikon jak Phantom czy Ghost.