Wystaw

Lotus - klasyczne samochody

Historia marki Lotus rozpoczęła się w 1952 roku, kiedy to Colin Chapman założył firmę Lotus Engineering Ltd. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją podzespołów do innych samochodów, ale wkrótce zaczęło projektować własne modele. W 1957 roku Lotus zaprezentowało swój pierwszy samochód, Lotus Seven, który stał się jednym z najbardziej ikonicznych modeli w historii motoryzacji.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Klasyczne samochody sportowe Lotus

Lotus od samego początku koncentrował się na produkcji samochodów wyścigowych. W 1958 roku rozpoczęto produkcję modelu Elite. W 1962 roku Lotus przedstawił model Elan, który był niewielkim samochodem sportowym. Samochód ten był bardzo popularny i stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych modeli marki Lotus.

Lotus – legenda Formuły 1

W 1967 roku Lotus wprowadził na rynek model Europa, który był niskim, lekkim i bardzo szybkim samochodem sportowym. Lotus Europa to także pierwszy samochód marki przeznaczony do jazdy w ruchu ulicznym z silnikiem umieszczonym centralnie. W latach 70. XX wieku firma skoncentrowała się na produkcji samochodów Formuły 1. W 1972 roku Lotus zaprezentował model 72, który zdobył wiele tytułów mistrza świata i jest uważany za jedno z najważniejszych aut w historii Formuły 1.

Stary Lotus Jamesa Bonda

W latach 70. XX wieku Lotus zajmował się także produkcją samochodów drogowych, w tym modelu Esprit z 1976 roku, który zasłynął jako jeden z samochodów Jamesa Bonda. W 1989 roku firma zaprezentowała model Omega, nazywany również Carlton. Produkcję Lotusa Omega rozpoczęto w 1990 roku. Auto bazowało na modelu Opel Omega i w latach 1990-1996 było oficjalnie uznawane za najszybszego sedana na świecie.

Limitowane serie klasycznych aut Lotusa

W latach 90. XX wieku Lotus zaczęło produkcję samochodów w limitowanych seriach, w tym modeli Esprit GT1 i 340R. W 1996 roku firma zaprezentowała model Elise, który był niewielkim, lekkim i bardzo szybkim samochodem sportowym. Samochód ten zdobył wiele nagród i uznawany jest za jedno z najlepszych aut w historii marki Lotus. W XXI wieku Lotus kontynuuje produkcję samochodów sportowych, w tym modeli Exige, Evora i Elise.

Mimo że marka Lotus jest znana głównie z produkcji samochodów sportowych, firma była również zaangażowana w inne projekty, takie jak projektowanie systemów jezdnych dla innych firm motoryzacyjnych, a także w produkcję silników lotniczych i innych produktów związanych z inżynierią.