Wystaw

Lotus - klasyczne samochody

Lotus to jedna z najbardziej ikonicznych marek samochodowych na świecie. Założone przez Colina Chapmana brytyjskie przedsiębiorstwo Lotus Cars od początku swojego istnienia stawiało na produkcję jak najlżejszych modeli samochodów. Dzięki znakomitej inżynierii i aerodynamice stare Lotusy były niezwykle szybkie i zwinne w zakrętach. Właśnie dlatego marka ta może dziś się pochwalić licznymi zwycięstwami na wielu torach wyścigowych z całego świata.

Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Lotus – stara szkoła budowania samochodów

Colin Chapman rozpoczął swoją działalność od modyfikacji starego modelu samochodu Austin 7, tworząc Lotusa Mark I. W 1952 roku wraz z Michaelem Allenem Chapmanem założył firmę Lotus Engineering Ltd. Ruch ten pozwolił na dalszy rozwój w kierunku opracowywania sportowych modeli i produkcję samochodów na większą skalę. Dzięki licznym sukcesom w wyścigach klasy Formula Junior, a następnie w Formule 1, marka Lotus szybko zyskała rozgłos i dobrą reputację. Pojazdy Lotusa charakteryzowały się rewolucyjnymi rozwiązaniami aerodynamicznymi i konstrukcyjnymi. Cechy te przyczyniły się do zdobycia aż 7 tytułów mistrzowskich!

Lotus w latach 70., 80. i 90. – rozwój i problemy finansowe

W 1957 roku na rynek wprowadzony został model Seven. Ten stary Lotus stał się prawdziwą ikoną wśród lekkich samochodów sportowych, o czym świadczyć może długość jego produkcji. Kolejnym przełomowym pojazdem marki był Lotus Elan, który ujrzał światło dzienne w 1962 roku. Model ten charakteryzował się niezwykle zaawansowanym zawieszeniem i nadwoziem wykonanym z włókna szklanego. Z kolei w latach 70. to Lotus Esprit wyznaczył nowe standardy w segmencie samochodów sportowych. Klinowaty kształt nadwozia i znakomita dynamika sprawiły, że Esprit zdobył sławę na całym świecie, m.in. dzięki występom w filmach o Jamesie Bondzie.

Pod koniec lat 70. i w latach 80., Lotus przechodził przez okres finansowych zawirowań. Wszystko przez zmiany właścicielskie i próby redefinicji marki. W 1996 roku firma zaprezentowała Lotusa Elise. Ten lekki samochód sportowy sprawił, że marka powróciła do swoich korzeni. Model Elise jest szczególnie doceniany przez fanów klasycznej motoryzacji.