Wystaw

Maserati - klasyczne samochody

Marka Maserati jest z nami od ponad stu lat. W ciągu swojej bardzo długiej historii przeżywała lata chwały, sukcesów w sportach motorowych i uznania na arenie międzynarodowej. Pojawiały się również gorsze okresy dla firmy, jednakże wychodziła z nich „obronną ręką”, dzięki czemu samochody Maserati,  w tym starsze modele, spotykamy na naszych drogach po dziś dzień.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Maserati – początek historii marki ze słonecznych Włoch

Maserati zostało założone w 1914 roku w Bolonii przez braci – Alfieriego, Bindo, Ernesta i Ettore. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w pracy dla innych włoskich producentów, bracia Maserati mogli skupić się na budowie własnych konstrukcji, które wkrótce miały dominować na torach wyścigowych. Co ciekawe, charakterystyczne logo w kształcie trójzębu zostało zaprojektowane przez kolejnego brata z rodziny Maserati – Mario.

Rok 1926 był rokiem pierwszego sukcesu samochodu Maserati. Alfieri za kierownicą klasycznego Maserati Tipo 26 wygrał prestiżowy wyścig Targa Florio, a kolejne dekady były dla marki z Bolonii równie obfitujące w zwycięstwa i tryumfy.

 

Maserati – przełomowe lata 60. i późniejsze zmiany w funkcjonowaniu marki

W latach 60. XX wieku Maserati zaczęło koncentrować się na produkcji luksusowych samochodów drogowych. Jako pierwszy z tej serii był klasyczny model Maserati 3500 GT. Jednym z najbardziej ikonicznych aut tamtego okresu był także luksusowy sedan Maserati Quattroporte i sportowe Ghibli Coupe.

Końcówka lat 60. przyniosła znaczącą zmianę dla Maserati. W 1968 roku udziały w marce przejął Citroën, co umożliwiło firmie wykorzystanie zaawansowanej technologii francuskiego producenta. W latach 70. i wczesnych 80., po problemach finansowych Citroëna i reorganizacji firmy, kontrolę nad Maserati przejął Alejandro De Tomaso. W 1989 roku, po kolejnych trudnościach, Fiat Group zainwestował w markę, a w latach 90. Ferrari przejęło pełną kontrolę nad Maserati, dzięki czemu marka zaczęła odzyskiwać swoją dawną świetność.