Wystaw

MG - klasyczne samochody

Nazwa marki MG jest skrótem od pełnej nazwy brytyjskiego dystrybutora pojazdów, firmy Morris Garages. Firma ta początkowo tylko sprzedawała pojazdy, jednak w latach 20. XX wieku zaczęła produkować własne. Były to najczęściej sportowe lub luksusowe pojazdy. Zachowane do dziś egzemplarze z dawnych roczników uchodzą za klasyki brytyjskiej motoryzacji. Przedsiębiorstwo zakończyło działalność w 2005 r. Rok później powstała jednak firma MG Motor, posiadająca prawa do korzystania z marki.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Klasyczne samochody MG – początki

W pierwszych latach drugiej dekady XX wieku firma MG zajmowała się udoskonalaniem konstrukcji oferowanych w jej salonach samochodów marki Morris. Jej konstrukcje były szybsze, lepiej zawieszone, a także bardziej atrakcyjne stylistycznie od pierwowzorów. Pierwsze auto własnej konstrukcji wypuszczono na rynek w 1928 r. Dało ono początek całej serii pojazdów określanych wspólną nazwą Migdet. Pierwszy Midget posiadał czterocylindrowy silnik i rozwijał moc 14 KM. Był w stanie rozpędzać się do 80 km/h.

Jeszcze w tym samym roku na rynek trafił model MG 18/80, już z sześciocylindrowym silnikiem i mocą 18 KM. Auto określa się dziś mianem pierwszego prawdziwie sportowego pojazdu MG. Niestety, ze względu na wysoką cenę, samochód nie odniósł sukcesu sprzedażowego.

Powojenna historia marki MG

Po II wojnie światowej, firmę MG dosięgły zmiany właścicielskie. Marka stała się częścią większego konsorcjum. Początkowo skoncentrowała się na produkcji lekkich roadsterów, z których pierwszy – model MGA – zaprezentowano w 1955 r.  Siedem lat później samochód doczekał się następcy, nieco bardziej nowoczesnego – MGB. Z czasem z fabryki MG zaczęły wyjeżdżać także większe, czteroosobowe pojazdy linii 1100 i 1300. Stało się to już w latach 70.

Najpopularniejsze modele samochodów MG

Klasykami MG szybko stały się modele marki z lat 80. i 90., kiedy to była już ona częścią koncernu Rovera. Firma tworzyła głównie sportowe wersje modeli innych brytyjskich marek, np. model MG Maestro czy Metro. Modele F i TF to sportowe roadstery.