Wystaw

Lamborghini - klasyczne samochody

Lamborghini to włoska marka samochodów, która od 1963 roku tworzy jedne z najlepszych sportowych modeli na świecie. Firma od 1947 roku wytwarzała ciągniki, ale jej założyciel – Ferruccio Lamborghini, był wielkim miłośnikiem szybkiej jazdy. Był posiadaczem modelu Ferrari, w którym miał dostrzec pole do optymalizacji. Producent samochodów z Maranello nie przyjął uwag producenta traktorów, a Ferruccio Lamborghini postanowił udowodnić swoje racje. I tak powstało Lamborghini 350 GTV. Dzisiaj stare Lambo cieszą się statusem modeli kultowych i są niezwykle cenionymi autami klasycznymi.

Lamborghini - modele (2)
Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Lamborghini – stare modele, od których wszystko się zaczęło

Lamborghini 350 GTV utarło nosa Ferrari – powstało jednak tylko w jednym egzemplarzu. Jego napęd stanowił silnik V12 o pojemności 3,5 litra połączony z 5-biegową przekładnią manualną, który zapewniał moc 360 KM. W 1964 roku sprzedano pierwsze sportowe samochody Lamborghini o oznaczeniu 350 GT, które rozwijały 270 KM – wyprodukowano 135 egzemplarzy. Model wykorzystywał dwudrzwiowe nadwozie, ale wkrótce wprowadzono czterodrzwiową odmianę 400 GT, która powstała w 273 egzemplarzach.

Znaczący rozgłos firma Lamborghini zdobyła w 1966 roku po premierze modelu Miura. Chociaż początkowy model Miura P400 miał mieć sporo wad, to zmodyfikowana odmiana P400 S wprowadziła do standardowej oferty m.in. elektryczne szyby. Wśród opcji można było od tej pory znaleźć klimatyzację, która była nieocenionym dodatkiem w gorących Włoszech. Stare Lamborghini Miura nie odróżniało się wizualnie w znaczącym stopniu, ale oferowało słabiej dopracowane wnętrze.

Kolejne Lamborghini – Countach – zostało przedstawione w 1971 roku w Genewie. Ostre linie nadwozia i unoszone drzwi sprawiały, że ten model zachwycał oraz szokował jednocześnie. W kolejnym roku Ferruccio Lamborghini porzucił produkcję samochodów sportowych, a marka została sprzedana. Model Countach trafił do produkcji w 1974 roku i był produkowany przez 15 lat, co pozwoliło przetrwać marce czasy kryzysu.

W 1982 roku Lamborghini stworzyło terenowy model LM001, a udoskonalone Lamborghini LM002 trafiło do produkcji w 1986 roku – ten model stał się jedną z najbardziej cenionych klasycznych terenówek. W 1990 roku na rynek trafił następca Lamborghini Countach – model Diablo. Marka była wówczas w rękach Chryslera. Lamborghini Diablo stało się jednym z najbardziej ikonicznych modeli marki, który rozpalał i wciąż rozpala zmysły miłośników motoryzacji z lat 90. W 1998 roku marka Lamborghini stała się własnością Audi, a w 2001 roku pojawiło się pierwsze Lamborghini XXI wieku – Murcielago.