Wystaw

De Lorean - klasyczne samochody

DeLorean Motor Company, w skrócie DMC, to marka powołana do życia w 1975 roku. Przez całą swoją działalność firma wytwarzała tylko jeden model – DeLorean DMC-12, który m.in. dzięki roli w znanej serii filmów „Powrót do przyszłości” stał się samochodem kultowym.

De Lorean - modele (1)
Reklama
Znajdź idealną oponę

DeLorean Motor Company – krótka historia legendarnego producenta

Marka DeLorean działała w latach 1975-1983. Chociaż firma ogłosiła upadłość w 1982 roku, to kilka lat istnienia wystarczyło aby wywrzeć ogromny wpływ nie tylko na motoryzację, ale również na popkulturę. Założyciel marki – John DeLorean, powołał ją do życia w Detroit. Fabrykę, w której powstawały samochody DeLorean, wybudowano natomiast w Dunmurry w Irlandii Północnej.

Produkcja klasycznych samochodów DeLorean rozpoczęła się w lutym 1981 roku. Do 1983 roku powstało niespełna 9000 egzemplarzy modelu. Szacuje się, że do 2007 roku przetrwało około 6500 tysiąca sztuk tego ponadczasowego klasyka. Liczba „12” w jego nazwie miała wynikać z ceny 12 tysięcy dolarów. Jednak w związku z kryzysem i spadkiem wartości dolara w stosunku do funta szterlinga jego cena miała w efekcie sięgać około 24-28 tysięcy dolarów.

 

 

 

DeLorean – kultowy samochód będący ikoną popkultury

Dzięki swojej roli w filmowej serii „Powrót do przyszłości” DeLorean stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli z dawnych lat. Wpłynęła na to m.in. również nietypowa konstrukcja wykorzystująca drzwi typu „skrzydła mewy”, a także wyjątkowy design, przez który nie sposób pomylić DeLoreana z jakimkolwiek innym samochodem. Za wygląd samochodu odpowiada uznany projektant Giorgetto Giugiaro.

DeLorean wykorzystywał umieszczoną centralnie jednostkę V6 PRV o pojemności 2,85-litra, która generowała moc 130 KM, chociaż wstępne założenia projektantów przewidywały moc na poziomie 200 KM. Za przeniesienie napędu odpowiadała 5-biegowa przekładnia pochodząca z Renault. Za dopłatą można było wyposażyć go również w 3-biegową skrzynię automatyczną. Oprócz występu w filmach DeLorean pojawił się również w wielu teledyskach oraz serialach.

Wyjątkowość samochodów DeLorean sprawia, że są one cenionymi i pożądanymi klasykami, które na zawsze pozostaną popularne wśród miłośników motoryzacji. Chociaż nie oferowały wysokich osiągów, a firma nie zdołała przetrwać w trudnych czasach, to dzięki swojej unikalności DeLoreany na zawsze pozostaną jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych modeli w historii.