Wystaw

Bentley - klasyczne samochody

Samochody Bentley od zawsze kojarzone były jako uosobienie luksusu i nieprzeciętnych osiągów. Brytyjska marka powstała w 1919 roku i od początku swojego istnienia skupiła się właśnie na tych dwóch aspektach. Stare modele Bentleya dzięki licznym zwycięstwom w najbardziej prestiżowych wyścigach Le Mans ugruntowały wysoką pozycję tej marki w branży motoryzacyjnej. Obecnie klasyczne pojazdy Bentleya są niezwykle cenione wśród fanów zabytkowej motoryzacji.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Bentley – samochody używane w wyścigach i nie tylko

Najstarszym Bentleyem, który mocno przyczynił się do rozpowszechnienia świadomości wśród klientów o marce, był zaprezentowany w 1921 roku model 3 Litre. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym i sporej jak na tamte lata mocy, model ten odnosił liczne sukcesy w wyścigach, co przyniosło firmie niezwykle duży prestiż. Prawdziwą sławę firmie Bentley przyniosły jej sukcesy w Le Mans, gdzie ich modele „objeżdżały” konkurencję z całej Europy. Wyścigowe dziedzictwo dawało się odczuć w każdym samochodzie marki. Przyciągało to licznych klientów, ceniących sobie zarówno luksus, jak i nieprzeciętne osiągi sportowe.

Pomimo licznych sukcesów na arenie międzynarodowej, lata 30. przyniosły marce trudności finansowe. Ich głównym powodem był Wielki Kryzys, który w konsekwencji przyczynił się do przejęcia Bentleya w 1931 roku przez firmę Rolls-Royce. Pomimo tego, Bentley nadal produkował samochody, które zachowały swoją unikalną tożsamość i charakter.

Bentley – stara brytyjska marka, która działa po dziś dzień

Po przejęciu przez firmę Rolls-Royce, Bentley kontynuował produkcję luksusowych samochodów, jednak jego wyścigowy charakter został nieco przyćmiony. Prezentowane w tym okresie samochody były bardzo mocno ze sobą spokrewnione. Taka sytuacja trwała aż do 1998 roku, kiedy to markę Bentley kupił inny gigant motoryzacyjny – Volkswagen AG. Inwestycje niemieckiego koncernu pozwoliły na odrodzenie się brytyjskiego producenta, co zaowocowało stworzeniem takich aut, jak Bentley Arnage. Pod skrzydłami Volkswagena, Bentley nie tylko poszerzył swoją gamę o nowe modele, lecz także powrócił na tory wyścigowe, zdobywając kolejne zwycięstwo w Le Mans w 2003 roku.