Wystaw

Bentley - klasyczne samochody

Historia marki Bentley sięga 1919 roku, kiedy to Walter Owen Bentley założył firmę Bentley Motors Limited. Pierwszy model – Bentley 3 Litre, został zaprezentowany w 1921 roku i szybko zdobył uznanie kierowców i miłośników motoryzacji na całym świecie.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Sportowe sukcesy klasycznych Bentleyów

W latach 20. XX wieku Bentley stał się jednym z czołowych producentów luksusowych samochodów. Firma zyskała sławę dzięki swoim modelom, takim jak Bentley 4½ Litre, Bentley 6½ Litre i Bentley 8 Litre. Te samochody były nie tylko bardzo szybkie, ale również bardzo luksusowe i wyrafinowane. Rozgłos przyniosły marce również sukcesy bolidów Bentley w wyścigach Le Mans w 1924 i 1927 roku.

Przejęcie marki Bentley i powojenne klasyki producenta

Pomimo iż Bentleyami przemieszczali się m.in. członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, marka nie osiągnęła oczekiwanej rentowności. Dlatego Bentley Motors Limited został na początku lat 30. przejęty przez Rolls-Royce, co oznaczało zmianę kierunku produkcji. Firma skupiła się głównie na produkcji luksusowych samochodów, a modele sportowe zniknęły z oferty. W 1933 roku Bentley zaprezentował pierwszy model z okresu przynależności do firmy Rolls-Royce – 3½ Litre.

Po II wojnie światowej Bentley kontynuował produkcję luksusowych samochodów, w tym modeli Mark VI, R-Type i S-Type. W 1952 roku firma zaprezentowała model Continental, który był jednym z najszybszych i najbardziej luksusowych samochodów na świecie. Samochód ten stał się jednym z najbardziej pożądanych modeli w historii motoryzacji.

Kolejne problemy finansowe Bentleya

W latach 60. XX wieku Bentley zaczął mieć problemy finansowe, a w 1965 roku firma została sprzedana spółce Vickers. W latach 70. XX wieku Bentley skupił się głównie na produkcji samochodów na bazie modelu Rolls-Royce, ale w 1980 roku firma zaprezentowała klasyczny model Bentley Mulsanne. Samochód ten był jednym z najszybszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów w klasie dużych aut luksusowych.

Nowe modele na przełomie wieków

W 1998 roku Bentley został kupiony przez koncern Volkswagen Group i zaczął produkować samochody na bazie modeli koncernu. W latach 2000. firma wprowadziła na rynek modele Continental GT, Flying Spur i Continental GTC, które stały się bardzo popularne wśród miłośników motoryzacji na całym świecie.

Podsumowując, marka Bentley jest znana głównie z produkcji luksusowych i szybkich samochodów, które cieszą się dużą popularnością w świecie. Firma jest również związana z tradycją i historią brytyjskiej motoryzacji, a jej samochody są uważane za symbole klasy i elegancji.