Wystaw

Renault - klasyczne samochody

Renault to jedna z najstarszych marek motoryzacyjnych na świecie. Została założona przez trzech braci i już pod koniec XIX w. stworzyła pierwszy samochód. Na przestrzeni dekad, marka budowała swoją pozycję rynkową, produkując wiele ciekawych modeli pojazdów, które dziś uchodzą już za samochody zabytkowe. Auta Renault zdobywały liczne nagrody za design czy rozwiązania techniczne, kilkukrotnie stawały m.in. na najwyższym stopniu podium w konkursie „Car of the Year”.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Początki motoryzacyjnego giganta – historia Renault

Co ciekawe, pierwszy samochód Renault powstał jeszcze zanim firma została oficjalnie założona. Trójka braci Renault zarejestrowała spółkę w 1899 roku, od roku mając już gotowy samochód o nazwie Typ A. Konstrukcja w dużej mierze bazowała na pojazdach innych producentów, ale nowa firma wkrótce opracowała własne rozwiązania, w tym silniki. Już w XX w. powstały modele 7CV, 8CV i 20CV.

Renault rozpoczęło seryjną produkcję aut już w 1909 r. Pojazdy marki odegrały ważną rolę w I wojnie światowej. Tuż po niej stworzono model 6CV, który wyprodukowano w ponad 40 tys. egzemplarzy. Firma przyczyniła się do zmotoryzowania społeczeństwa francuskiego, oferując zarówno tańsze samochody, jak i auta luksusowe, takie jak np. zaprezentowana w latach 30., Nervastella. Tuż po wojnie, spędzonej na produkcji militarnej, zaprezentowano tani samochód dla ludu, inspirowany niemieckim projektem VW Garbusa. Renault 4CV odniosło ogromny sukces. Wyprodukowano łącznie ponad milion sto tysięcy egzemplarzy tego niewielkiego i prostego auta.

Intensywny rozwój Renault i starsze modele marki

Po wojnie zakłady Renault zostały upaństwowione, co jednak nie wstrzymało ich intensywnego rozwoju. Na początku lat 50. zadebiutował model Fregate, z dzisiejszego punktu widzenia postrzegany jako luksusowy klasyk. Kilka lat później do sprzedaży wprowadzono Renault Dauphine, które miało zastąpić model 4CV. Przez pewien czas auta produkowano jednocześnie.

Początek lat 60. przyniósł premierę Renault 4, auta przednionapędowego, będącego odpowiedzią na popularność podobnych samochodów konkurencji. Renault produkowało nie tylko auta rodzinne, ale i coupe czy kabriolety, takie jak Caravelle. W latach 60. i 70. marka kontynuowała numeryczne nazewnictwo nowych modeli. Powstało Renault 8, 10, 12, 16, 7, 14, 18 czy 20. Ogromnym sukcesem lat 70. okazał się ekonomiczny model 5, a ciekawostką dekady model Rodeo – niedrogie auto terenowe.

Klasyki i youngtimery Renault

Efektownym wejściem w lata 80. był model Renault Fuego – sportowy kompakt. Rozpoczęto także produkcję modeli 9 i 11 – aut segmentu C. Wytwarzane od 1984 roku Renault 25 było autem dla wyższej klasy średniej. Ważnym samochodem w historii marki okazał się Renault Espace – jednobryłowy van. W 1989 r. zaprezentowano popularne na wielu światowych rynkach Renault 19. Rok później pojawiła się pierwsza generacja modelu Clio, uhonorowana wieloma międzynarodowymi nagrodami. W 1994 r. pokazano światu wprowadzającą nowe wzornictwo Lagunę, a rok później kompaktowe Megane.