Wystaw

Porsche - klasyczne samochody

Porsche to niemiecka marka samochodów sportowych, która powstała w 1931 roku. Założycielem firmy był Ferdinand Porsche, który był inżynierem i konstruktorem samochodów. W ciągu lat firma Porsche stała się jedną z najbardziej znanych i cenionych marek samochodów sportowych na świecie.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Z ojca na syna

W 1931 roku Ferdinand Porsche założył firmę pod nazwą Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH, która zajmowała się projektowaniem i produkcją samochodów. Porsche był entuzjastą napędu elektrycznego – prototypy, nad którymi pracował, były często napędzane energią elektryczną. W 1947 roku pieczę nad marką przyjął jego syn – Ferry Porsche. W 1948 roku Ferry Porsche wprowadził na rynek swoje pierwsze auto – klasyczne Porsche 356. Był to samochód sportowy o unikalnym designie i wyjątkowych osiągach. Auto odniosło ogromny sukces i stało się jednym z najbardziej pożądanych samochodów sportowych na świecie. W latach 50. marka Porsche skupiła się na produkcji samochodów sportowych i wyścigowych. W 1953 roku Porsche wprowadziło na rynek model Porsche 550, który był autem sportowym o wyjątkowych osiągach. Samochód ten odniósł wiele sukcesów na torze wyścigowym i stał się legendą motoryzacji.

Narodziny klasycznego Porsche 911

W latach 60. marka Porsche kontynuowała rozwój swojej oferty samochodów sportowych. W 1963 roku zaprezentowano model Porsche 911 – najbardziej rozpoznawalny samochód w historii firmy. W latach 70. Porsche rozwijało swoje modele, dużo uwagi poświęcając właśnie modelowi 911. W 1972 roku Porsche wprowadził na rynek odmianę Porsche 911 Carrera RS, która oferowała jeszcze wyższe osiągi niż stare Porsche 911. W 1975 zaprezentowano model 924, który miał być tańszą alternatywą dla klientów marki. U schyłku tego dziesięciolecia pojawił się też model Porsche 928, który był odmienną konstrukcją od 911. Porsche 928 wykorzystywało znacznie większe silniki V8, umieszczone z przodu pojazdu. W latach 80. marka Porsche opracowała kolejne modele. W 1981 roku Porsche wprowadziło na rynek model Porsche 944, który był samochodem sportowym klasy średniej – stosowano w nim nieco słabsze silniki czterocylindrowe. Porsche 944 to bezpośredni następca modelu 924. W 1986 roku rozpoczęto produkcję legendarnego i kultowego Porsche 959. W momencie swojego debiutu model 959 był najszybszym seryjnie wytwarzanym autem na świecie. 

Luksusowe samochody sportowe i osobowe

W latach 90. marka Porsche porzuciła wszystkie modele z silnikami z przodu, a także wprowadzała na rynek wiele nowych modeli, które oferowały innowacyjne rozwiązania technologiczne. W 1996 roku Porsche wprowadził na rynek model dwumiejscowy kabriolet Porsche Boxster.  W XXI wieku marka Porsche skupiła się na produkcji samochodów sportowych, ale skłoniła się również ku luksusowym modelom osobowym. W 2002 roku Porsche wprowadziło na rynek model Porsche Cayenne, który był pierwszym modelem marki w segmencie SUV. Samochód ten był niezwykle istotnym punktem, który pozwolił uchronić markę przed bankructwem. Nadwozie typu SUV sprawiło, że model Cayenne bardzo dobrze sprawdza się podczas codziennej jazdy. W rezultacie marka odeszła nieco od produkcji samochodów czysto sportowych, prezentując w kolejnych latach modele osobowe – Panamera oraz Macan.