Wystaw

Cadillac - klasyczne samochody

Cadillac to amerykańska marka słynąca głównie z produkcji samochodów luksusowych i sportowych, a także z wprowadzania prekursorskich rozwiązań technicznych. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Antoine Laumet de La Mothe, sieur de Cadillac, założyciela miasta Detroit, gdzie znajdowała się siedziba firmy. Chociaż Cadillac został założony w 1902 roku, to jego modele z początków XX wieku są dzisiaj poszukiwane przez kolekcjonerów klasyki. Marka na stałe wpisała się w motoryzacyjną historię Stanów Zjednoczonych.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Klasyczne Cadillaki z pierwszej połowy XX wieku

Pierwsze modele Cadillaca, takie jak modele A oraz 30, produkowane były na początku XX wieku. Wyróżniały się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi, takimi jak elektryczny rozrusznik czy silnik w układzie V, co przyniosło im rozgłos. W latach 30. Cadillac wprowadził na rynek model V-16, który przez wielu entuzjastów motoryzacji do dziś uchodzi za jeden z najpiękniejszych samochodów okresu przedwojennego.

Znak jakości i statusu – Cadillac po II wojnie światowej

W czasie II wojny światowej Cadillac na kilka lat zniknął z rynku, ale wkrótce powrócił.  Po zakończeniu wojny marka szybko odzyskała swoją pozycję w segmencie luksusowym, a Cadillaki stały się elementem tzw. amerykańskiego snu i symbolem jakości oraz niezawodności. Triumfy święciły modele Eldorado, Fleetwood, DeVille czy Seville. Posiadanie samochodu z charakterystycznym logo marki stało się synonimem wysokiego statusu społecznego.

Cadillac – odpowiedź na zmieniające się gusta i europejskie ambicje

W latach 80. stylistyka pojazdów marki Cadillac zaczęła stawać się nieco zbyt archaiczna, czego przykładem był np. model Brougham. Był to samochód luksusowy, ale w chwili premiery wyglądał jak zabytkowe auto z poprzedniej dekady. W odpowiedzi na te obawy rynku, w 1987 r. zaprezentowano model Allante, który powstał we współpracy z włoskimi projektantami. Ciekawostką jest model BLS z 2005 roku – pierwszy samochód marki Cadillac zaprojektowany specjalnie z myślą o rynku europejskim, bazujący na platformie Epsilon I koncernu General Motors.