Wystaw

Volvo - klasyczne samochody

Marka Volvo to jedna z najbardziej znanych marek samochodowych na świecie, znana przede wszystkim z produkcji samochodów o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Historia marki sięga początków XX wieku, kiedy to firma SKF, specjalizująca się w produkcji łożysk, postanowiła rozpocząć produkcję samochodów.

Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Początki marki Volvo i inspiracja amerykańską motoryzacją

Pierwsze modele samochodów Volvo pojawiły się na rynku w 1927 roku. Były to modele OV4 „Jakob” i PV4, produkowane w niewielkiej ilości. Dwa lata później wprowadzono model PV651, który był bardziej zaawansowany technicznie – wykorzystywał sześciocylindrowy silnik chłodzony cieczą. PV651 miał również hamulce hydrauliczne i zsynchronizowaną skrzynię biegów. Początki działalności Volvo to również produkcja autobusów i ciężarówek. W trakcie II WŚ pracowano nad samochodem nawiązującym do aut z USA.

Samochód opracowany w trakcie wojny to zaprezentowane w 1944 roku Volvo PV444, które stało się jednym z najbardziej klasycznych modeli marki. PV444 był autem średniej wielkości, oferującym luksusowy wygląd, zaawansowane technologie i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Klasyczne modele Volvo lat 50., 60. i 70.

W latach 50. Volvo rozpoczęło produkcję modelu Amazon, który był samochodem średniej wielkości, oferującym stylowy wygląd i niezawodność. Model ten był dostępny w różnych wersjach, w tym sedan, kombi i coupe. Amazon był bardzo popularny w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Lata 60. przyniosły kolejne klasyczne samochody Volvo. W 1961 roku do oferty włączono model P1800. W 1966 roki pojawiły się natomiast modele Volvo linii 140, które stały się jednymi z najbardziej udanych modeli samochodów marki. Auto powstało w różnych wersjach nadwozia, które różniły się między sobą oznaczeniem. Wersja coupe otrzymała numer 142, sedan został oznaczony jako 144, natomiast numer 145 przypadł w udziale odmianie kombi.

W latach 70. Volvo wprowadziło na rynek model 240, który podobnie jak 140 różnił się oznaczeniami w zależności od rodzaju nadwozia. Klasyczne Volvo 240 bazowało na starszym Volvo 140 i było produkowane aż do lat 90. Ten model był samochodem dla przeciętnego szweda. Lata 70. przyniosły również modele w nadwoziach kompaktowych – 340 oraz opracowany z holenderskim przedsiębiorstwem model 66. Powstało wówczas również klasyczne Volvo 260 – tylnonapędowy model klasy średniej-wyższej.

Wejście marki Volvo w XXI wiek

W 1991 roku Volvo wprowadziło na rynek model 850, który był jednym z najbardziej udanych modeli samochodów na świecie. Model ten był samochodem klasy wyższej, który oferował stylowy wygląd, zaawansowane technologie i wysoki poziom bezpieczeństwa. 850 był dostępny jako sedan oraz kombi.

W latach 90. Volvo rozpoczęło produkcję modelu C70, który był modelem sportowym i kultowym samochodem marki. C70 oferował szybkość, stylowy wygląd i niezawodność. Model ten był dostępny jako coupe i kabriolet.

W 1998 roku Volvo wprowadziło na rynek model S80, który był jednym z najbardziej udanych modeli samochodów marki. S80 był modelem klasy wyższej, który oferował stylowy wygląd, zaawansowane technologie i wysoki poziom bezpieczeństwa. Model ten był dostępny w różnych wersjach, w tym sedan.

W XXI wieku Volvo kontynuowało produkcję modeli samochodów kultowych, a także wprowadziło na rynek nowe modele, takie jak model XC90, który był jednym z pierwszych modeli SUV marki. XC90 oferował połączenie funkcjonalności, stylu i wydajności, co przyczyniło się do jej sukcesu. Obecnie firma wytwarza również auta o napędzie elektrycznym.