Wystaw

Pontiac - klasyczne samochody

Pontiac to amerykański producent samochodów osobowych, którego korzenie sięgają roku 1926, kiedy to został założony jako filia koncernu General Motors. Z czasem jednak stała się oddzielną marką. Sama nazwa „Pontiac” pochodzi od wodza plemienia Ottawa – Pontiaca. Na samym początku istnienia tej marki, samochody z logiem Pontiaca były pozycjonowane jako ekonomiczna alternatywa dla luksusowego brandu GM – Oakland, który ostatecznie został wycofany z produkcji w 1931 roku.

Reklama
Znajdź idealną oponę

Pontiac – rozwój marki i klasyczne modele

Wraz z nadejściem lat 30. XX wieku, klasyczne modele Pontiaca zaczęły zdobywać coraz większe uznanie na rynku motoryzacyjnym. Wszystko za sprawą niezawodności i stylowych kształtów wprowadzanych przez tę markę samochodów. Lata 50. i 60. XX wieku to swego rodzaju złoty okres w historii marki Pontiac. W 1956 roku wprowadzono klasyczny model Bonneville, który w tamtych latach stał się synonimem amerykańskiego luksusu. Jednak prawdziwą rewolucję w firmie Pontiac przyniosły lata 60. W 1964 roku swoją premierę miał legendarny dzisiaj model GTO. Samochód ten jest często uważany za jeden z pierwszych „muscle cars”.

Pontiac – lata 80. i jego liczne występy w Hollywood

W kolejnych latach istnienia tej marki producent kontynuował prace nad mocnymi i sportowymi modelami, takimi jak klasyczny Pontiac Firebird czy Trans Am. Popularności modelom tego koncernu przyniosły liczne występy w filmach. Przykładami mogą tutaj być takie produkcje, jak serial „Knight Rider” i futurystycznie przygotowany do tej roli Pontiac Trans Am. Na uwagę zasługuje także występ kultowego Firebirda z charakterystycznym złotym orłem na masce, którego mogliśmy oglądać w filmie „Mistrz kierownicy ucieka”.

Zakończenie ery – ostatnie lata legendarnego Pontiaca

Mimo że kryzys naftowy wpłynął na zmniejszenie mocy silników, marka Pontiac wciąż była uważana za jednego z liderów produkcji sportowych samochodów w Stanach Zjednoczonych. Niestety konieczność dostosowania się do zmieniających się norm emisji spalin i oczekiwań rynkowych sprawiła, że Pontiac zaczął tracić swoją unikalną tożsamość. Decyzja o zakończeniu marki została podjęta przez General Motors w 2009 roku, a ostatnie samochody z logo Pontiaca zjechały z taśm produkcyjnych w 2010 roku, kończąc tym samym niemal 85-letnią historię tej legendarnej marki.