Wystaw

Zastava - klasyczne samochody

Zastava to serbska marka samochodów, która została założona w 1953 roku. Marka ta zasłynęła przede wszystkim swoimi popularnymi i niedrogimi modelami samochodów, które zyskały popularność na rynkach Europy Wschodniej oraz na Bałkanach. Mimo że marka Zastava już nie istnieje, jej samochody wciąż są powszechnie spotykane na drogach Europy Wschodniej i są cenne dla kolekcjonerów oraz miłośników motoryzacji.

Zastava - modele (1)
Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Zastava – klasyk motoryzacji ze wschodniej Europy

Historia marki Zastava sięga końca lat 40. XX wieku, kiedy to Jugosłowiański rząd zdecydował o rozwoju przemysłu samochodowego w kraju. W 1953 roku w mieście Kragujevac powstała pierwsza fabryka samochodów Zastava, która rozpoczęła produkcję modelu Fiat 1400.

W latach 60. i 70. Zastava rozpoczęła produkcję swoich własnych modeli samochodów. W 1969 roku powstał model Zastava 750, który był produkowany na licencji Fiata 600. Model ten stał się bardzo popularny na rynku jugosłowiańskim, a także na innych rynkach Europy Wschodniej. Zastava rozpoczęła również produkcję kolejnych modeli, takich jak Zastava 1300 oraz Zastava Yugo, który był sprzedawany na rynkach zachodnich pod marką Yugo.

Zastava wśród kolekcjonerów i miłośników motoryzacji

W 1971 roku marka wprowadziła na rynek model Zastava 101. Był to samochód klasy średniej, który cechował się prostą konstrukcją oraz przystępną ceną. Samochód był napędzany przez 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1.1 lub 1.3 litra, co pozwalało na osiągnięcie mocy od 54 do 65 KM. Samochód był wyposażony w manualną skrzynię biegów, która pozwalała na płynną jazdę i zmniejszenie zużycia paliwa. W zależności od wersji, model 101 był dostępny jako 2-drzwiowy lub 4-drzwiowy sedan oraz 3-drzwiowe kombi. Jego produkcja zakończyła się w 2008 roku.

W 1983 roku Zastava rozpoczęła produkcję nowego modelu o nazwie Zastava Florida, który był produkowany do 2008 roku. Model ten był sprzedawany na rynkach europejskich, ale nie odniósł większego sukcesu.

W latach 90. XX wieku Zastava zaczęła mieć problemy finansowe, co spowodowało zmniejszenie produkcji oraz sprzedaży samochodów. W 2008 roku marka przestała istnieć, a produkcja została przejęta przez chińską firmę Dongfeng. Mimo że marka Zastava już nie istnieje, jej samochody wciąż są powszechnie spotykane na drogach Europy Wschodniej.