Wystaw

Audi - klasyczne samochody

Marka Audi ma długą historię, która sięga schyłku XIX wieku. W 1899 roku August Horch założył firmę August Horch & Cie Motorwagenenwerke Zwickau. Horch odszedł ze spółki w 1909 roku w związku m.in. z problemami finansowymi. Założył wówczas przedsiębiorstwo August Horch Automobilwerke GmbH. Wyrokiem sądu nie mógł on jednak sygnować nowej firmy swoim nazwiskiem, pochodzącym od wyrazu horchen, czyli nasłuchiwać. Użył więc łacińskiego tłumaczenia, czyli Audi. W ciągu kilku lat firma ta osiągnęła znaczny sukces, a samochody marki Horch były znane na całym świecie. W 1932 roku Horch połączył się z trzema innymi producentami samochodów, tworząc koncern Auto Union AG. W skład koncernu wchodziły marki Horch, Audi, DKW i Wanderer.

Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Powojenna historia marki Audi

W czasie II wojny światowej fabryki koncernu zostały zniszczone, a produkcja samochodów została wstrzymana. Po wojnie koncern został przejęty przez państwo radzieckie, a produkcja została wznowiona. W latach 50. i 60. Audi skupiło się na produkcji samochodów klasy średniej i wyższej. W 1965 roku wprowadzono na rynek model Audi 72. W 1968 roku pojawiło się klasyczne Audi 100 – pierwszy model marki z przednim napędem i silnikiem chłodzonym wodą.

Klasyczne modele Audi – legendarne Quattro

W latach 70. marka Audi zaprezentowała wiele nowych modeli samochodów, w tym auta klasy średniej i luksusowej. W 1972 roku wprowadzono na rynek Audi 80, który odniósł ogromny sukces i stał się jednym z najbardziej popularnych modeli marki. W 1976 roku Zadebiutowała druga generacja Audi 100, która oferował nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak system ABS i automatyczną skrzynię biegów.

W latach 80. marka Audi skupiła się na produkcji samochodów klasy średniej i luksusowej, a także wprowadzała na rynek wiele nowych modeli, które oferowały innowacyjne rozwiązania technologiczne. W 1980 roku wprowadzono na rynek klasyczne Audi Quattro, które było pierwszym samochodem marki wyposażonym w napęd na cztery koła. Model osiągnął wielki sukces i stał się legendą motoryzacji.

Modele z lat 90. i połączenie Audi z Volkswagenem

W latach 90. marka Audi kontynuowała produkcję aut klasy średniej, luksusowej i sportowej. W 1994 roku wprowadzono na rynek model Audi A8, który był pierwszym samochodem marki wyposażonym w aluminiową ramę nadwozia i oferował wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych. W 1996 roku do oferty dołączył model Audi A3, który był pierwszym modelem Audi klasy kompaktowej. Auto przyczyniło się do rozwoju segmentu samochodów klasy premium w segmencie kompaktowym i odniosło wielki sukces na całym świecie.

W 1998 roku koncern Volkswagen AG nabył firmę Audi AG, co przyczyniło się do dalszego rozwoju marki. W 2000 roku wprowadzono na rynek model Audi TT, który był samochodem sportowym o unikalnym designie i oferował wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W XXI wieku marka Audi prezentowała kolejne modele, które w dalszym ciągu osiągają sukcesy. Przykładem może być Audi Q7 – pierwszy SUV marki, czy model R8 – sportowy supersamochód zapewniający najwyższy poziom osiągów.