Wystaw

Triumph - klasyczne samochody

Triumph Motor Company to brytyjska marka samochodów, która swoją historię rozpoczęła w 1885 roku jako producent rowerów. W 1902 roku firma rozpoczęła produkcję motocykli, a w 1923 roku wprowadziła na rynek swoje pierwsze samochody.

Reklama
Zamów części samochodowe z rabatem

Historia marki Triumph – od rowerów do kultowych samochodów sportowych

Początkowo, modele Triumph były małymi i tanimi samochodami z silnikami o niewielkiej mocy. W 1934 roku marka wprowadziła na rynek model Gloria, który stał się pierwszym popularnym samochodem Triumph. W ciągu kolejnych kilku lat marka zaczęła rozwijać swoje samochody, wprowadzając nowe modele, takie jak Roadster, Renown i Mayflower.

W 1953 roku Triumph wprowadził na rynek model TR2, który odniósł ogromny sukces, a jego następca, TR3, stał się kultowym samochodem sportowym. W 1959 roku marka wprowadziła na rynek model TR3A, który miał wiele ulepszeń, takich jak zwiększona moc silnika i ulepszony układ hamulcowy.

Najpopularniejsze modele Triumph

W latach 60. Triumph stał się jednym z najbardziej znanych producentów samochodów sportowych. W 1962 roku wprowadzono na rynek model Spitfire, który stał się jednym z najbardziej ikonicznych samochodów marki. W 1965 roku Triumph wprowadził na rynek model TR4A, który był pierwszym modelem z niezależnym zawieszeniem na przedniej osi.

W 1968 roku marka wprowadziła na rynek model TR6, który był ostatnim z serii samochodów TR. TR6 miał większy silnik, ulepszony układ hamulcowy i nowocześniejszy wygląd. Był to jedyny model Triumph, który został oficjalnie wprowadzony na rynek w Stanach Zjednoczonych.

W latach 70. marka Triumph zaczęła produkować większe i bardziej luksusowe samochody. W 1970 roku wprowadzono na rynek model Stag, który miał silnik V8 i był jednym z najbardziej luksusowych samochodów marki. W 1975 roku Triumph wprowadził na rynek model Dolomite, który był luksusowym sedana z mocnym silnikiem.

Niestety, na początku lat 80. marka Triumph zaczęła mieć problemy finansowe i w 1984 roku zdecydowano o zamknięciu fabryki samochodów. Mimo to, samochody Triumph wciąż cieszą się dużą popularnością wśród miłośników motoryzacji i są uważane za klasyki.