Willys to samochód terenowy, który produkowany był w czasach drugiej wojny światowej na potrzeby wojskowe przez producenta o tej samej nazwie. Od 1945 roku model tej małej terenówki był produkowany również na potrzeby cywilne. W 1950 roku Willys zastrzegł nazwę Jeep. Od tego momentu zaczyna się wspaniała historia tego pojazdu.
Jeep Willys to samochód, który po raz pierwszy został zaprezentowany w wydaniu cywilnym już w 1945 roku, czyli zaraz po zakończeniu wojny. W trakcie całej produkcji tego pojazdu powstało wiele różnych jego wariantów. Można to zauważyć na współczesnym rynku wtórnym i dostępności różnorodnych wersji tego auta. Następcą kultowego Jeepa Willysa jest model Wrangler. Obecnie w produkcji dostępna jest już jego czwarta generacja.
Produkowane od 1945 roku modele Jeepa Willys to samochody, które początkowo projektowane były jedynie na potrzeby wojska Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Miały one służyć do sprawnego podróżowania, szybkiego przemieszczania się nawet w najbardziej nieprzychylnym terenie i do wygodnego przewożenia asortymentu oraz ludzi. Wraz z rozwojem marki Jeep, model Willys nabierał jednak bardziej eleganckiego wyglądu i zyskiwał nowocześniejsze podzespoły.
W latach 1954-1986 na rynku pojawiały się modele z silnikami różnego rodzaju. Dostępne były zarówno podstawowe jednostki napędowe, takie jak L4 2.2 l Willys, L4 2.5 l Iron Duke, jak i modele ze znacznie większą mocą oraz pojemnościami, np. L6 4.2 l AMC czy też V8 5.0 l AMC. Dodatkowo terenówki te charakteryzowały się napędem na obie osie, co znacząco wpływało na właściwości jezdne, głównie na nierównym terenie.
Jeep Willys to przede wszystkim legendarna, mała terenówka. Charakteryzuje się ona niewielkimi rozmiarami – 3331 × 1500 × 1760 mm (długość, szerokość, wysokość) i rozstawem osi wynoszącym 2030 mm. Całość waży niecałą tonę i oferuje 4 miejsca siedzące.
Pierwsze wersje Jeepa Willysa już w pierwszych latach produkcji przeszły znaczący lifting. Dotyczył on przede wszystkim powiększonych reflektorów, modyfikacji kształtu błotników oraz zamontowania pojedynczej przedniej szyby ze specjalnie wyprofilowanym otworem wentylacyjnym. Takie rozwiązanie zapewniało poprawę komfortu użytkowania całego pojazdu oraz poprawiało jego estetykę.