Wystaw

Ford Granada

Ford Granada to osobowy samochód klasy wyższej, produkowany przez producenta zza oceanu. Powstał zarówno na rynek amerykański, jak i europejski. Wersje dostępne na poszczególnych kontynentach charakteryzowały się odmiennym wyglądem i zastosowanymi rozwiązaniami. Każdy Ford Granada słynie jednak ze swojego wyjątkowego designu i komfortu jazdy.

Znaleźliśmy 2 ogłoszeń
Ford Granada Kombi 1984
Ford Granada Kombi - 1984
Zabierzewo 82 283 KM
70 000 zł
Ford Granada 2.0 1983
Ford Granada 2.0 - 1983
Warszawa 55 534 KM
29 500 zł
Reklama
Znajdź idealną oponę
Ford Granada - legenda

Pierwszy model Forda Granady na rynku europejskim został zaprezentowany w 1972 roku. Pojawił się ofercie jako zastępstwo wcześniejszych modeli, takich jak Zephyr, Zodiac, Executive oraz Taunus. Ford Granada rozwijany był przez ponad 20 lat, aż zakończono jego produkcję w 1994 roku. W jego miejsce pojawił się nowy model wyprodukowany przez Forda – Scorpio, jednak to model Granada nadal zachwyca fanów motoryzacji swoją wygodą podróżowania i zastosowanymi jednostkami napędowymi.

Ford Granada na rynku europejskim

Historia Forda Granada na rynku europejskim zaczęła się w 1972 roku. Pierwsze modele wyróżniały się wyraźnymi nadkolami, nisko osadzonym pasem przednim, chromowaną obwódką chłodnicy i prostokątnymi, podłużnymi lampami tylnymi z czarnym wypełnieniem. Wraz z modelem Granada na rynku pojawił się też tańszy i nieco uboższy w wyposażeniu odpowiednik, noszący nazwę Consul. Posiadał on mniej chromowanych elementów, co przekładało się na niższą cenę.

Pierwszy Ford Granada był dostępny z różnymi jednostkami napędowymi. Wyróżnia się modele 4-, 6- i 8-cylindrowe. Samochód charakteryzował się również 4-biegową manualną skrzynią biegów i napędem na tylną oś. Pojazd ten był 5-osobowy, co sprawiało, że bardzo często wybierały go rodziny z dziećmi.

Ford Granada na rynku amerykańskim

W 1975 roku Forda Granada zaprezentowano także na rynku amerykańskim, wykorzystując przy tym nazwę modelu z rynku Europejskiego. Warto jednak zaznaczyć, że te pojazdy nie były ze sobą spokrewnione. Model, który został wydany na rynek amerykański, charakteryzował się masywną sylwetką, kwadratowymi i wąsko osadzonymi reflektorami oraz przednim zdobionym pasem.

Na rynku dostępne były dwa warianty tego modelu. Dla rodzin polecany był 4-drzwiowy sedan, natomiast dla miłośników sportowego stylu 2-drzwiowe coupe z dwukolorowym malowaniem nadwozia. Pod maską tego pojazdu znajdowały się jedynie 6 i 8-cylindrowe jednostki napędowe – charakteryzujące się dość dużą mocą i równie dużym zużyciem paliwa.