Wystaw

Ford Torino

Ford Torino to samochód klasy wyższej produkowany przez amerykańską firmę Ford Motor Company między 1968 a 1976 rokiem. Nazwa Torino pochodziła od miasta Turyn we Włoszech. Auto było w założeniu luksusową wersją popularnego modelu Fairlane, lecz szybko stało się samodzielnym modelem, a następnie zastąpiło całkowicie Fairlane w ofercie producenta.

Znaleźliśmy 2 ogłoszeń
Ford Torino 1970
Ford Torino - 1970
Lublin 105 600 KM
85 000 zł
Ford Torino GT 1970
Ford Torino GT - 1970
Wrocław 1 KM
78 000 zł
Reklama
Znajdź idealną oponę
Ford Torino - legenda

Pierwsza generacja Torino, produkowana w latach 1968-1970, była dostępna w wielu konfiguracjach, w tym jako coupe, sedan, kabriolet i kombi. Dostępne były także różne opcje silnikowe, począwszy od ekonomicznych sześciocylindrowców po potężne jednostki V8.

Klasyczny Ford Torino – model znany z ekranu

W 1970 roku Ford wprowadził drugą generację Torino, która była większa, cięższa i bardziej luksusowa niż poprzednik. Najważniejszą nowością było wprowadzenie wariantu Torino GT, sportowej wersji z silnikiem V8 o mocy 360 koni mechanicznych.

Trzecia generacja, wprowadzona w 1972 roku, przyniosła jeszcze większe zmiany. Torino urosło i stało się bardziej luksusowe, z nowoczesnym, aerodynamicznym kształtem nadwozia. Pomimo wyzwań wynikających z kryzysu paliwowego, sprzedaż Torino rosła.

Ostatnia generacja Torino była produkowana do 1976. Ta generacja Torino jest najbardziej znana dzięki serialowi telewizyjnemu „Starsky i Hutch”, w którym czerwone Torino z białym pasem było jednym z głównych bohaterów.

Ford Torino został zastąpiony przez Ford LTD II. Mimo to Torino pozostaje ikoną amerykańskiej motoryzacji lat 70., cenioną zarówno za swoje wyjątkowe wzornictwo, jak i za rolę, jaką odegrało w historii Forda.