Wystaw

Ford Edsel

Ford Edsel, produkowany tylko od 1958 do 1960 roku, jest jednym z najbardziej znanych samochodów w historii motoryzacji, ale niestety z niewłaściwych powodów. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to tylko kolejny samochód amerykański z epoki „chromu i płetw”, Edsel jest symbolem jednej z największych porażek marketingowych w historii przemysłu samochodowego.

Znaleźliśmy 2 ogłoszeń
Ford Edsel 1959
Ford Edsel - 1959
poddębice 1 111 111 KM
52 000 zł
Ford Edsel V8 1959
Ford Edsel V8 - 1959
Michałów-Reginów 30 000 KM
169 000 zł
Reklama
Znajdź idealną oponę
Ford Edsel - legenda

Kiedy Ford wprowadził Edsela, planował wypełnić lukę w swojej ofercie modelowej. W odpowiedzi na te ambicje Edsel zaprojektowany był jako pojazd luksusowy z wieloma innowacyjnymi funkcjami, a także z niezwykle stylowym wyglądem z przodu, który niektórzy opisują jako „usta ryby”.

Ford Edsel – smutna historia innowacyjnego klasyka

Jednak, pomimo tych innowacji i starannie przygotowanej kampanii marketingowej, Edsel nie osiągnął oczekiwanej popularności. Przede wszystkim jego unikalny wygląd, który miał go wyróżnić, nie przypadł do gustu konsumentom. Poza tym cena Edsela była znacznie wyższa niż innych modeli Forda, co dodatkowo zniechęcało potencjalnych nabywców.

Wprowadzenie Edsela na rynek przypadło na okres recesji w Stanach Zjednoczonych, co tylko pogorszyło sytuację. W rezultacie niedługo po rozpoczęciu produkcji Ford zdecydował się wycofać markę Edsel, co było dużym ciosem dla firmy zarówno finansowo, jak i pod względem reputacji.

Dziś, pomimo swojej niepowodzenia na rynku, Edsel cieszy się pewnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów samochodów klasycznych. Jego nietypowy wygląd i krótka historia produkcji czynią go unikalnym zabytkiem. Dla wielu Ford Edsel jest przypomnieniem o tym, jak nawet największe i najlepiej zorganizowane firmy mogą niekiedy popełnić błędy.