Wystaw

Mercedes SLC

Mercedes-Benz SLC to klasyczny model samochodu sportowego, który był produkowany przez niemiecką firmę Mercedes-Benz w latach 1971–1981. Oznaczono go kodem fabrycznym C107. Model ten był oparty na popularnym modelu SL R107, z którym dzielił wiele podzespołów, jednak różnił się dłuższym nadwoziem i sztywnym dachem, co uczyniło go bardziej komfortowym i praktycznym w codziennym użytkowaniu.

Znaleźliśmy 11 ogłoszeń

Klasyczny Mercedes SLC oferował wygodę, luksus i potężne silniki V8

Pierwsze egzemplarze SLC były napędzane silnikami o pojemności 3,5 l – 350 SLC – i 4,5 l – 450 SLC –, które były jednymi z pierwszych jednostek V8 w historii Mercedesa. W 1973 roku do oferty dołączyła wersja 280 SLC z mniejszym, sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 2,8 l. W kolejnych latach Mercedes kontynuował rozwój modelu SLC, wprowadzając m.in. wersję 450 SLC 5.0 z silnikiem o pojemności 5,0 l i modyfikacje mające przełożyć się na poprawę osiągów oraz redukcję emisji spalin.

Klasyczny Mercedes SLC zdobył uznanie dzięki swojemu eleganckiemu designowi, solidnej konstrukcji oraz wysokiemu poziomowi komfortu jazdy, który oferował ten model. Był także jednym z pierwszych samochodów, które dysponowały bogatym wyposażeniem w standardzie – oferował m.in. klimatyzację, centralny zamek czy podgrzewane lusterka.

Mercedes SLC z dawnych lat – obiekt pożądania miłośników motoryzacji

W 1980 roku Mercedes wprowadził ostatnią wersję klasycznego SLC, oznaczoną jako 500 SLC, z silnikiem V8 o pojemności 5,0 l. Produkcję modelu zakończono w 1981 roku, kiedy to Mercedes-Benz przedstawił następcę SLC, model SEC oparty na nowej platformie C126.

Łącznie w latach 1971–1981 wyprodukowano około 62 000 egzemplarzy modelu klasycznego SLC C107. Do dziś cieszy się on dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników klasycznych samochodów, ze względu na swoją niezwykłą stylistykę, wyjątkowe osiągi oraz trwałość.